Koordynator pomocy humanitarnej:
        +48 691-41-41-59
Szukaj na stronie:

2016/10/15

Akcja "Nasza Nadzieja"

Trwa akcja Nasza Nadzieja - TPU organizatorem pokazów specjalnych filmu o Nadii Savchenko https://www.facebook.com/events/654328358015230/

Szanowni Państwo,
Obecna sytuacja na Ukrainie nie pozostawia nikogo obojętnym. Angażują się w nią w różnej formie także ludzie kultury i sztuki, którzy starają się nagłaśniać ją za pomocą dostępnych sobie artystycznych środków wyrazu, tym samym przekazując światowej opinii publicznej informacje o wydarzeniach na wschodzie Ukrainy i bohaterach tych wydarzeń.

Ukraiński reżyser Volodymyr Tykhyy stworzył film dokumentalny o jednej z takich osobowości - Nadii Savchenko, jednej z nielicznych kobiet aktywnie uczestniczących w działaniach zbrojnych w Donbasie, bohaterskiej pilotce walczącej w składzie ochotniczego ukraińskiego batalionu „Ajdar”. W czerwcu 2014 roku Nadia została porwana przez prorosyjskich separatystów na terenie wschodniej Ukrainy, wzięta do niewoli i przewieziona na teren Rosji. Została kłamliwie oskarżona przez rosyjskie organy śledcze na podstawie spreparowanych dowodów o udział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy, a następnie skierowana na obserwację i badania psychiatryczne do kliniki, gdzie warunki jej pobytu są bardziej surowe niż w areszcie śledczym, a dostęp do niej jej adwokatów znacznie utrudniony. Międzynarodowa opinia społeczna uważa Nadię Savchenko za jeńca wojennego i domaga się od rosyjskich władz natychmiastowego jej uwolnienia w ramach realizacji umów zawartych w Mińsku, dotyczących uregulowania konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. W ostatnich miesiącach wielu światowych przywódców, instytucji i organizacji, w tym Amnesty International, wystosowało apele do władz rosyjskich o jej uwolnienie. Sprawa Nadii została poruszona m.in. w raporcie Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ do spraw praw człowieka na temat przestrzegania praw człowieka na Ukrainie, Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie jej uwolnienia, a podobne apele płyną ze strony przedstawicieli władz USA. W październiku b.r. sześćdziesięciu deputowanych do Parlamentu Europejskiego wystosowało list otwarty do prezydenta Putina z apelem o uwolnienie Nadii. Podobne apele wystosowali oczywiście również czołowi politycy ukraińscy z prezydentem Poroszenką na czele. Niestety Nadia nadal jest uwięziona i przebywa w klinice psychiatrycznej w Moskwie.

W dniu 15 listopada 2014r. o godz. 12:00 w Kinie ATLANTIC w Warszawie odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Volodymyra Tykhiego pt. „Nadia Savchenko: Nasza Nadzieja”. Słowo wstępne wygłosi organizator pokazu - Weronika Marczuk, oraz Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog, która działa na rzecz uwolnienia Nadii. Zostanie także odtworzone nagranie specjalnie przygotowane na tę okazję z wprowadzeniem od reżysera filmu.

W ramach pokazu będzie również możliwość napisania listu do Nadii, który potem zostanie jej przekazany do Rosji. Wydarzenie będzie okazją do zebrania datków pieniężnych na rzecz dzieci rodzin poszkodowanych podczas działań wojennych.

Zapraszamy serdecznie na pokaz oraz prosimy o promocję wydarzenia. Z wyrazami szacunku,
Organizator wydarzenia - Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy

Organizator składa szczególne podziękowania KINU ATLANTIC za wsparcie wydarzenia.
 
Zapisz się do newslettera
 
Mapa strony | TPU Wiki | Administator