Koordynator pomocy humanitarnej:
        +48 691-41-41-59
Szukaj na stronie:

2016/10/15

Ivan Marchuk w warszawskiej Galerii Kordegarda Narodowego Centrum Kultury

Pierwsza wystawa wybitnego ukraińskiego artysty w Polsce. Narodowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody imienia Tarasa Szewczenki, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. W roku 2007 brytyjski dziennik The Daily Telegraph wymienił  nazwisko Ivana Marchuka na liście setki geniuszów współczesności, tworzących nowy obraz świata. Talent, odwaga i ogromna pracowitość cechująca Marchuka, sprawiły, że jest nie tylko wybitnym i cenionym na świecie artystą, ale również symbolem narodowym Ukrainy. Pierwsza w Polsce wystawa wybitnego artysty otworzy się w warszawskiej Kordegardzie 18 lutego i potrwa do 8 marca.

Gdy w 2007 roku brytyjski The Daily Telegraph wymienił Ivana Marchuka na liście stu geniuszów współczesności, podkreślał jego rolę w przemianie systemu poglądów, jego siłę intelektu, uznanie społeczne i osiągnięcia na polu kultury. W dorobku artysty znajduje się blisko pięć tysięcy obrazów, rozlokowanych w muzeach i prywatnych kolekcjach na pięciu kontynentach. Odbyło się już ponad sto wystaw artysty w galeriach Kijowa, Moskwy, Paryża, Sydney, Toronto, Detroit, Nowego Jorku i Filadelfii oraz małych miasteczek, których ilości nie da się zliczyć. 18 lutego po raz pierwszy wystawa Marchuka odbędzie się w Polsce, w warszawskiej galerii Kordegarda.

Ivan Marchuk urodził się 12 maja 1939 roku na ukraińskiej wsi Moskaliwka w województwie Wołyńskim, które w tamtych czasach należało do Polski. Dzieciństwo ukształtowało w wyobraźni Ivana pojęcie o wsi jako raju, który to próbował odtworzyć potem w swoim malarstwie. Edukację odbył we Lwowskiej Szkole Artystycznej. Już wówczas udało mu się oprzeć nawiązywaniu do panującego ówcześnie socjalistycznego realizmu i pozostać wiernemu sobie i globalnym ruchom artystycznym. Od zawsze cechowały go fenomenalna pracowitość i zaprzeczanie autorytetom.

 Już pierwsze cykle malarskie Marchuka łamały stereotypy, rujnowały pojęcie o kanonach i odrzucały sztucznie narzucone zasady socrealizmu. Ten „pierwszy Marchuk” zdobył na zawsze publiczność Kijowa, mimo że jego pierwsza oficjalna wystawa odbyła się w Moskwie, a pierwsza na Ukrainie dopiero w roku 1990. Dziś cykli Marchuka jest dziesięć, ale on sam ten pierwszy uważa za dominantę, która na długo wpłynęła na jego twórczość. Pierwszy etap charakteryzują wspomnienia z dzieciństwa rajskość wsi. Artysta osiąga absolutną techniczną doskonałość w manewrowaniu paletą barw, dzięki czemu obraz nie tylko można oglądać, ale też odczuwać.

Marchuk zaczął osiągać wyjątkowo hiperrealistyczne efekty w malarstwie dzięki wynalezionej przez niego technice nazwanej "plątanizm", będącej własnym stylistycznym, strukturalnym i nowatorskim rozwiązaniem. Artysta odkrył ją w 1972 roku przebywając w Sednewi, malowniczym zakątku Czernihowa. Tam na nowo spojrzał na czarujące piękno nagich drzew na tle niebieskiego nieba i zrozumiał, że żadna ze znanych mu technik nie jest zdolna przekazać w sposób naturalistyczny korony bezlistnego drzewa. Marchuk odtwarza fakturę gałęzi i pni, całe bogactwo natury z niezwykłą realnością, uzyskując fascynujące optycznie efekty. „Plątanizm” balansuje na granicy malarstwa i rękodzieła poprzez ogromny stopień trudności wykonania i pracochłonność, która sprawia, że jest też prawie niemożliwy do powtórzenia.

Agresywne i eksperymentalne rozwiązania formalne Marchuka, dalekie od oficjalnej radzieckiej sztuki wywoływały agresywne reakcje władz, czego efektem były prześladowania, piętnowanie i ignorowanie artysty na oficjalnym rynku sztuki. Dlatego Marchuk decyduje się na emigrację i w latach 1988-2001 żyje w Australii, Kanadzie i USA. O powrocie na Ukrainę zdecydował po atakach na World Trade Center 11 września 2001 roku.

Każda nowa seria malarska to nowe oblicze Ivana Marchuka - artysty  ekspresjonizmu i hiperrealizmu, przedstawiciela ukraińskiej awangardy i modernistycznego monumentalizmu, nowatora i surrealisty. Prace tego wybitnego artysty po raz pierwszy będzie można podziwiać w Polsce na wystawie w warszawskiej galerii Kordegarda, która zostanie otwarta z okazji rocznicy zakończenia rewolucji na Majdanie. W uroczystym otwarciu wezmą udział Ivan Marchuk, Minister Kultury Ukrainy Wiaczesław Kyrylenko, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce Małgorzata Omilanowska oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.
Ivan Marchuk.

Galeria Kordegarda 18.02 - 8.03.2014
Wystawa pod honorowym patronatem: Ministra Kultury Ukrainy Wiaczesława Kyrylenko oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej
Patroni medialni: Polskie Radio, TVP1, TVP Kultura, Stroer, AKMedia
Partnerzy: Scotwork Polska, SK Bank, Western Union, Katharsis Development

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy pod kierownictwem Weroniki Marczuk i Narodowe Centrum Kultury
Kontakt i dodatkowe informacje:
Ewa Sułek
+48 602 592 135
eva.sulek@gmail.com
Zapisz się do newslettera
 
Mapa strony | TPU Wiki | Administator