Koordynator pomocy humanitarnej:
        +48 691-41-41-59
Szukaj na stronie:

2016/10/15

Polska wspiera Ukrainę

Napięta sytuacja w Kijowie i wsparcie z Polski dla Ukraińców manifestujących za integracją z Unią Europejską. Do stolicy naszego wschodniego sąsiada wyjechało kilku polityków, w tym Paweł Kowal, Jarosław Kaczyński i Jacek Protasiewicz. Za wspólny i mocny głos w sprawie Kijowa podziękował tym dwóm ostatnim premier Donald Tusk. Szef rządu jeszcze dziś będzie zajmował się kwestią Ukrainy na zwołanym późnym wieczorem spotkaniu w kancelarii premiera. Tusk zaprosił do siebie między innymi szefów MSZ, MSW, Agencji Wywiadu oraz dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich.

Aktywny jest też MSZ, do którego został dziś wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. W oświadczeniu po spotkaniu MSZ podkreślił swoje zaniepokojenie i oburzenie przemocą zastosowaną przez ukraińskie służby w czasie pacyfikacji uczestników sobotniej manifestacji w Kijowie. Ministerstwo potępiło także użycie przemocy jako sposób rozwiązywania sporów politycznych i wyraziło nadzieję na dialog pomiędzy władzą a społeczeństwem na Ukrainie. W rozmowie z dziennikarzami ambasador Ukrainy Markijan Malskyj podkreślił, że liczy na dialog między władzami swojego kraju i demonstrującymi. Markijan Malskyj jednocześnie nie wykluczył, że rozwiązaniem kryzysu politycznego w jego kraju będą nowe wybory.

Ambasador wyraził ubolewanie z powodu pobicia Polaków podczas sobotniej manifestacji, podkreślając, że władze demokratycznego państwa nie powinny używać siły wobec demonstrujących. Dodał, że przeprosił za zaistniałą sytuację, ale w rozmowie z polskimi dyplomatami poruszył też kwestię relacji Kijów-Warszawa. Malskyj wyraził nadzieję, że stosunki polsko-ukraińskie nie pogorszą się w związku z ostatnimi wydarzeniami. Dodał, że liczy iż sytuacja na Ukrainie zostanie rozwiązana w pokojowy sposób, a dzisiejszy protest nie zakończy się rozwiązaniami siłowymi. Tymczasem o o pokojowy przebieg demonstracji w Kijowie apelują inicjatorzy Partnerstwa Wschodniego. Szefowie MSZ Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt we wspólnym oświadczeniu podkreślili, że są pod wrażeniem skali prounijnych manifestacji na Ukrainie. Politycy zaznaczyli, że Unia gotowa jest do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, gdy tylko gotowy do tego będzie również prezydent Wiktor Janukowycz. Manifestacje poparcia dla Ukraińców odbywają się też w Polsce. Około stu osób zgromadziło się pod ambasadą Ukrainy w Warszawie. Kolejny dzień z rzędu na Placu Litewskim w Lublinie zebrali się ukraińscy studenci, wspierający swoich rodaków po drugiej stronie Bugu. IAR/KG

źródło: http://external.polskieradio.pl
zdjęcie: http://portretymiast.blog.polityka.pl
Zapisz się do newslettera
 
Mapa strony | TPU Wiki | Administator