Koordynator pomocy humanitarnej:
        +48 691-41-41-59
Szukaj na stronie:

TPU: Aktualności

czytaj więcej...

2020/10/01

Mieszkańcy wsi Toszkiwka w obwodzie Ługańskim otrzymali nasze dary!

Wieś Toszkiwka leży na południe od Siewierodoniecka w obwodzie Ługańskim na Ukrainie. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu, gdyż linia frontu oddzielająca wojska ukraińskie od rosyjskich najemników okupujących wschodnią Ukrainę znajduje się tylko kilka kilometrów od wsi. Zdarza się, że zbłąkane pociski większego kalibru spadają w okolicy. Na prośbę lokalnej liderki, Pani Walentyny Nazarowej zorganizowaliśmy wysyłkę około 400 kilogramów pomocy humanitarnej dla dorosłych i dzieci. Mieszkańcy otrzymali odzież, obuwie oraz materiały biurowe. Bardzo dziękujemy naszym ofiarodawcom, bez was ta akcja nie byłaby możliwa. Specjalne podziękowania dla firmy MEEST Polska Sp. z o.o., właściciela portalu www.paczkadoukrainy.pl operatora oferującego międzynarodowe przesyłki pocztowe, za pomoc w przewiezieniu darów.  
 
czytaj więcej...

2020/03/21

Przygotowujemy kolejną pomoc dla dzieci, ofiar rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy

Z przyjemnością informujemy, iż wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy szykują kolejną wysyłkę pomocy humanitarnej dla dzieci, ofiar rosyjskiej napaści na wschodzie Ukrainy. Tym razem pomoc trwafi do: Ośrodek Arka (3 km od linii frontu z wojskami rosyjskimi w Szyrokine / Mariupol), Domu dziecka Rapublika Pielgrzym w Mariupolu, Szkoły Podstawowej w Sewierodoniecku oraz do osób potrzebujących w okolicach linii frontu pod Zolote (Sewierodonieck).  Jeśli masz zbędne rzeczy, skarpetki, szaliki, czapki, koce, spiwory, cokolwiek co może ogrzać potrzebującego - przekaż je nam. Przekażemy je tym, którzy bez takiej pomocy po prostu wegetują.  
 
czytaj więcej...

2019/12/05

Wołodia i Oksana w polskiej telewizji

Zapraszamy do obejrzenia materiały TPU na temat naszych przyjaciół z ośrodka Arka z Mariupola.
czytaj więcej...

2019/05/13

Nowe kontakty - z wizytą w Siewierodoniecku

Siewierodonieck to stutysięczne miasto leżące na północ od Doniecka, około 35km od linii frontu, pozycji wojsk rosyjskich dokonująychc inwazji wschodniej Ukrainy. Miasto jest tak blisko linii frontu, że czasami słychać w nim echa eksplozji. W 2014 roku przez kilka miesięcy znajdowało się pod rosyjską okupacją - nadal nosi ślady zniszczeń wojennych, znacząco podupadło ekonomicznie. Ogromna ilość mieszkańców zbiegła jeszcze przed wkroczeniem terrorystów, z kolei do miasta przybyło bardzo wielu "wewnętrznych przesiedleńców" - czyli osób, które uciekły z terenów okupowanych tzw. "Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych". Poziom ubóstwa w mieście i regionie, wynikający z upadku ekonomicznego jest znaczny. Na miejscu funkcjonuje organizacja niosąca pomoc osobom najbardziej potrzebującym - Fundacja Dobroczynności "Miłosierdzie", której dyrektorem jest Elena Nahaeva. Wolontariusze TPU przebywający z wizytą w Siewierodoniecku przekazali na rzecz fundacji okołó 800kg pomocy humanitarnej w postaci ubrań i obuwia. Liczymy na rozwój współpracy pomiędzy naszymi organizacjami.
 
czytaj więcej...

2019/05/13

Pomagamy domowi dziecka Republika Pielgrzym z Mariupola

Miło nam poinformować, że w dniu 2 maja 2019 roku po raz kolejny odwiedziliśmy starych znajomych - dzieciaki z domu dziecka Pielgrzym w Mariupolu. Nasi wolontariusze przekazali około 400kg pomocy humanitarnej - w postaci odzieży, obuwia, zabawek dla dzieci, artykułów spożywczych oraz higieny osobistej. Szczególne podziękowania dla Elżbiety oraz osób biorących udział w zbiórce pieniężnej na rzecz leczenia ząbków małej Sofii z Mariupola. Tym razem Sonia otrzymała także elektryczną szczoteczkę aby dbać o wyleczone już ząbki.  
 
czytaj więcej...

2019/05/12

Majowa wizyta w Pionierskie u Wołodii i Oksany

W dniach 26 kwiecień - 5 maj wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy - Ela i Bogdan wzięli udział w kolejnym wyjeździe na wschód Ukrainy. Pierwszym przystankiem była misja Chrześcijańskiej Służby Pomocy (Християнська служба порятунку) we wsi Pionierske na przedmieściach Mariupola. Wolontariusze przekazali około 500kg pomocy humanitarnej w postaci odzieży, obuwia, zabawek dla dzieci, artykułów spożywczych oraz higieny osobistej. Część pomocy została natychmiast przekazana osobom najbiedniejszym, pozostającym pod opieką prowadzących ośrodek Chrześcijańskiej Służby Pomocy - małżeństwa Oksany i Wołodii Zavadskih. Chcesz pomóc bezpośrednio? Wyślij paczkę na Ukrainę - wprost do rąk osób potrzebujących!  
czytaj więcej...

2019/04/10

Podziękowania dla firmy DARIO BUS - transport do Szwajcarii

Moc podziękowań dla firmy Transport-Dario BUS za pomoc w transporcie darów dla dzieci z domów dziecka na Ukrainie. Firma oferuje pełen zakres Usług w Transporcie Międzynarodowym. Transport w pełni ubezpieczony, rozliczenie w oparciu o fakturę VAT. Transport-Dario oferuje przeprowadzki na terenie Szwajcarii, Francji, Niemiec i Polski. Transport samochodów, motocykli, sprzętu, paczek, mebli, przedmiotów gabarytowych, nietypowych. Pełna odprawa celna. Pamietajmy, że ten kto pomaga innym, pomnaża dobro, które do niego wróci! Kontakt: +4179-338-70-22 Dariusz +48 739-405-415 Dariusz email: dariubus3960@gmail.com www.transportdoszwajcarii.com  
 
czytaj więcej...

2019/04/10

Kolejne dary ze Szwajcarii zmierzają na Ukrainę

Z przyjemnością donosimy, że kolejny transport humanitarny na wschód Ukrainy nabiera rumieńców. Tym razem zgromadziliśmy około 750kg dziecięcej odzieży używanej i nowej pochodzącej od osób dobrej woli ze Szwajcarii. Oprócz odzieży dary zawierają duże ilości zabawek, które przekażemy dzieciom w domach dziecka z Mariupola i Sewierodoniecka, ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainie.   Szczególne podziękowania dla Elżbiety, naszej wolontariuszki ze Szwajcarii, oraz jej przyjaciół i znajomych, ludzi o wspaniałych sercach.
 
czytaj więcej...

2019/03/06

TPU z wizytą w Domu Dziecka Słoneczko w Zaporożu

W marcu 2019 roku wolontariusze TPU odwiedzili Państwowy Dom Dziecka "Słoneczko" w Zaporożu. Jednostka ta zapewnia jednocześnie opiekę, schronienie i leczenie dla około 200 podopiecznych w wieku 1 miesiąca do 7 lat. Wolontariusze przekazali pomoc humanitarną w postaci pieluszek, zabawek, odzieży i owoców. Adres: Dom rebenka “Solnishko” Ul. Olimpiyskaya House 6a, 69104 Zaporozhye, Ukraina tel.: 00380612955019 fax: 00380612960612 Dyrektor: Lebedeva Elena Veniaminovna email: sonechko.domrebenka@rambler.ru  
czytaj więcej...

2019/03/06

Nawiązanie współpracy z Ośrodkiem Arka - Mariupol

Miło nam poinformować, iż w lutym 2019 roku, nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Arka (Ковчег) z Mariupola. Ośrodek opieki nad dziećmi prowadzony przez małżeństwo cywilnych pracowników Християнська служба порятунку/Chrześcijańska Służba Ratunkowa (Facebook) - Wołodię i Oksanę (Володимир Завадський i Оксана Завадська), oraz pomocników. Na miejscu okresowo przebywają także ksiądz katolicki oraz siostry zakonne z Polski. Ośrodek mieści się w porzuconym domu we wsi Primorskoye na przedmieściach Mariupola, kilka kilometrów od linii frontu. Więcej informacji tutaj. W dniu 28.02.2019 wolontariusze TPU, przekazali na rzecz ośrodka dary zebrane i przekazane przez Stowarzyszenie Akcja Miś - znaczne ilości środków czystości, pasty i szczoteczki do zębów, odzież, owoce egzotyczne.
 
czytaj więcej...

2019/03/06

Z wizytą w Republice Pielgrzym w Mariupolu (luty 2019)

28 lutego 2019 roku nasi wolontariusze - Elzbieta i Bogdan zawitali z wizytą u naszych starych znajomych z Domu Dziecka Republika Pielgrzym w Mariupolu. Radości, uśmiechom i uściskom nie było końca. Wolontariusze przekazali na ręce dzieciaków egzotyczne owoce, odzież i produkty spożywcze, smakołyki których dzieciaki z domu dziecka nie oglądają na co dzień. Przy okazji odwiedziliśmy, pozostający pod patronatem Republiki Pielgrzym - Dom Samotnej Matki w miejscowości Manhusz.  
 
czytaj więcej...

2019/03/06

TPU z "Misiami" odwiedziło Przedszkole Strumyczek w Rokitne

25 lutego 2019 roku wolontariusze TPU we współpracy z Stowarzyszenia Akcja Miś odwiedzili przedszkole Strumyczek z miejscowości Rokitno na Ukrainie (Sarny). Kilka miesięcy wcześniej dzieci napisały listy do Świętego Mikołaja z życzeniami choinkowymi. Dziewczyny ze Stowarzyszenia Akcja Miś skontaktowały się ze Świętym Mikołajem i przygotowały spersonalizowane przezenty dla dzieciaczków (często także dla ich rodzeństwa). Maluchy nie mogły uwierzyć w to co się stało - ich marzenia zostały spełnione! Super akcja, podziękowania dla ludzi ze Stowarzyszenia Akcja Miś.  
czytaj więcej...

2018/06/09

Zaproszenie na piknik rodzinny

Drodzy  PRZYJACIELE!  Zapraszamy serdecznie na stoisko Ukrainy, u nas beda  gry, zabawy, warsztaty i oczywiście pyszne jedzenie. Szukajcie  nas między stoiskami Armenii i Tunezji. Do zobaczenia! Czekamy na Was !!!  
 
czytaj więcej...

2018/03/01

Serdecznie zapraszamy na Koncert Charytatywny

Wszystkich mieszkańców Ostrowca (i nie tylko) zapraszamy na Koncert Charytatywny oraz licytację na rzecz 5 - letniego Olesia Pater. Miejsce i czas - Kino ETIUDA - 5 marca godzina 18.00 Do udziału w koncercie zaprosiliśmy : Pana Andrzeja Budzińskiego wraz z chórem Cantate Domino oraz artystów ze Lwowa : skrzypek Oleksandr Bozhyk / Олександр Божик oraz tenor z kwartetu Leon Voci - Nazar Tatsyshyn
 
czytaj więcej...

2018/02/26

Cztery lata pomocy dzieciom z Ukrainy

Od roku 2014 roku pomagamy dzieciom, których ojcowie walczyli a także zgineli na Kijowskim Majdanie. Pomagamy też rodzinom ofiar wojny na wschodzie Ukrainy. Niebawem już 4 lata jak Ukraina walczy o wolność i niepodległość! Do naszego stowarzyszenia wciąż wpływają prośby o pomoc rodzinom, w których ktoś zginął na wojnie! Obecnie o pomoc zwróciła się rodzina Państwa Shtanskich. Ojciec osierocił Wiktorię i Oksanę. Wiktoria jest bardzo utalentowaną dziewczynką. Wczoraj dotarła do niej paczka z prezentami, którą przygotowali wolontariusze TPU. Wiktoria bardzo dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego. A my oczywiście prosimy o więcej, jeśli ktoś może przekazać produkty spożywcze kosmetyki 🦋 chemię i zrobić szczególny prezent lub dar - Prosimy bardzo do nas ! 💛💙❤
czytaj więcej...

2017/04/04

"Діти Майдану – Рятунок" - 2017!

Любі друзі! Розпочинаємо збірку для нашої основної акції «Діти Майдану – Рятунок», яка триває вже від 2014 року. До цього часу нам вдалось багато разів переказати необхідні ліки, речі для щоденного вжитку, одяг (новий та вживаний), а також запросити до Польщі понад 60 дітей! Минулого року нам вдалось організувати 7 виїздів з гуманітарною допомогою для дитячих будинків. Ми передали понад 10 тон одягу, засобів для прибирання, продуктів харчквання, ліків, 10 комп’ютерів, іграшок, кільканадцять роверів, самокатів і багато інших речей. Заохочуємо всіх до підтримання нас через збірку на https://pomagam.pl/og5akpwi Одночасно ми надалі проводимо збірку для гуманітарної допомоги, яку плануємо висилати до дитячих будинків, які знаходяться під нашою опікою: засоби для прибирання, одяг, взуття, іграшки, продукти харчування, техніка, ітп. На війні найбільше страждають невинні. Сподіваємось на вашу допомогу! Дякуємо всім, хто підтримує, допомагає, діє!
 
czytaj więcej...

2017/12/12

Kolejny transport humanitarny dotarł do osób potrzebujących.

W dniach 3-5 grudnia 2017 roku zorganizowaliśmy transport pomocy humanitarnej skierowanej do osób potrzebujących na Ukrainie. Przekazaliśmy w szczególności odzież dla dzieci 0-3 lata, 3-18 lat oraz dla osób dorosłych. Wraz z pomoca pojechały także wózki dziecięce, komputery czy papier do drukarek - tak niezbędny dla małych artystów, wychowanków placówek pomocy społecznej. Wyjazd organizowali i koordynowali wolontarsiusze TPU - Julia Troian i Bogdan Malinowski. Dostarczyliśmy łącznie około 500 kilogramów przedmiotów.  Ponownie odwiedziliśmy dzieciaki z "Wołyńskiego Centrum Socjalno-Psychologicznej Rehabilitacji Dzieci" w Kowlu. Odzież dla osób dorosłych przekazana została mnichom z Monasteru św. Mikołaja w Mielcach ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Monaster_św._Mikołaja_w_Mielcach ), którzy także pomagają doraźnie osobom potrzebującym .
 
czytaj więcej...

2017/11/13

Listopadowy transport humanitarny do Domu Dziecka w Kowlu

W dniach 10-12 listpad Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy zorganizowało kolejny transport pomocy humanitarnej dla dwóch domów dziecka na Ukrainie - w Kowlu oraz w Mariupolu. Pomoc dostarczyli nasi wolontariusze Bogdan i Jakub, wyjazd koordynowały Julia i Oliwia. Łącznie dostarczyliśmy około 700 kilogramów używanej odzieży, owoców cytrusowych, zabawek, papieru do drukarek, komputerów i innych potrzebnych przedmiotów.  Pomoc humanitarna dostarczona została do "Wołyńskiego Centrum Socjalno-Psychologicznej Rehabilitacji Dzieci" w Kowlu, gdzie trafiają małoletni w pierwszym okresie odseparowania ich od rodziców, oczekujący decyzji sądu co do swojej przyszłości. Dzieci te często były świadkami przemocy domowej a nawet zabójstw. Zdarzają się także kilkuletnie dzieci będące nosicielami wirusa HIV.
czytaj więcej...

2017/04/04

Zbiórka "Dzieci Majdanu - Ratunek" na pomagam.pl

Drodzy przyjaciele! Rozpoczynamy zbiórkę na rzecz naszej głównej akcji "DZIECI MAJDANU - RATUNEK", która trwa od 2014 roku! Do tej pory udało się nam wielokrotnie przekazać niezbędne leki, przedmioty użytku codziennego, ubrania używane i nowe i zaprosić do Polski ponad 60 dzieci. W zeszłym roku udało się nam zorganizować 7 wypraw z pomocą humanitarną do domów dziecka. Przekazaliśmy ponad 10 ton odzieży, środków czystości, produktów żywnościowych, leków, 10 komputerów, zabawek, kilkanaście rowerów, oraz wiele innych darów. Zachęcamy do wsparcia nas poprzez zbiórkę na Pomagam.pl https://pomagam.pl/og5akpwi  Jednocześnie prowadzimy zbiórkę na pomoc humanitarną, którą wyślemy do wspieranych przez nas ośrodków: środki czystości; odzież; obuwie; książki; zabawki; produkty żywnościowe; etc.
 
czytaj więcej...

2017/03/12

Zapraszamy na Dzień Dobroczynności 2017

Wydarzenie w formule AUKCJI CHARYTATYWNEJ połączonej z KONCERTEM oraz KONKURSEM dla gości. Była to druga edycja projektu, który odbył się w czwartek, 18 maja 2016 r. w Warszawie, w DK Śródmieście przy ul. Smolnej 9. Głównym celem było pozyskanie środków pieniężnych niezbędnych do udzielenia pomocy wychowankom trzech domów dziecka ze wschodu Ukrainy, z miast Mariupol, Krasnoarmiejsk i Mikołajew. Pomagać będziemy także poprzez organizowanie w ramach akcji „DZIECI MAJDANU – RATUNEK” leczenia w polskich placówkach medycznych dla dzieci będących ofiarami konfliktu zbrojnego na Ukrainie, które nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę na miejscu. Od dwóch lat organizujemy pobyt dzieci z Ukrainy w różnych placówkach medycznych w Polsce.
 
czytaj więcej...

2016/11/05

Kolejn konwój humanitarny TPU dotarł do domu dziecka w Mariupolu

Pierwszego grudnia 2016 roku dotarł do domu dziecka Pielgrzym w Mariupolu kolejny konwój humaniratny współorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy. Nasi wolontariusze - Edyta i Jakub wraz ze lwowską organizacją Niewolników do raju nie wpuszczają dostarczyli dzieciakom kilkaset kilogramów odzieży, przedmiotów pierwszej potrzeby oraz produktów spożywyczych. Uściskom, podziękowaniom i radości nie było końca. Nasi wolontariusze wracają już z Ukrainy a my rozpoczynamy kolejną zbriórkę dla dzieci - ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę.  
czytaj więcej...

2016/11/05

Spotkanie z Michałem Olechem, gdańszczaninem, fotografem, wschodolubem

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Olechem, gdańszczaninem, fotografem, wschodolubem. Gdy pięć lat temu jechał pierwszy raz na Ukrainę, nie przeczuwał jeszcze, że wpadnie po uszy. Od tamtej pory odwiedza ten kraj kilka razy w roku, chodząc po Karpatach, po wsiach w dolinach, odwiedzając miasta i miasteczka zachodniej Ukrainy. Na spotkaniu Michał opowie o swoich podróżach i pokaże kilka zdjęć. WSTĘP WOLNY. Spotkanie odbędzie się w ośrodku TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ UKRAINY - UL.Podchorążych 15/19 , lokal 38B , domofon 13. Skrzyżowanie ulicy Gagarina z Czerniakowską, przystanek SIELCE autobusy 131, 180, 166, 162, 185, 168
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Ośrodek Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy - Zapraszamy!

Po 12 latach działalności TPU ma swoje miejsce na ul. Podchorążych w Warszawie  - zapraszamy do nas wszystkich mieszkańców oraz gości. Niniejszym pragniemy się podzielić naszą radością - zostaliśmy zwycięzcami konkursu ogłoszonego przez dzielnice Mokotów na lokal społeczno - użyteczny na preferencyjnych warunkach. Co prawda czeka nas remont i ogrom pracy, ale jesteśmy pozytywistami i cieszymy się z tego, że mamy miejsce, które pozwoli nam zorganizować nasze plany. Zapraszamy do współpracy i odwiedzenia nas: własna biblioteka, muzeum Majdanu, wystawa wyszywanek, cykliczne warsztaty kulinarne, występy artystyczne naszych artystów, teatr eksperymentalny, spotkania z ciekawymi osobistościami, dziecięce spotkania integracyjne, dyskoteki i zajęcia, spotkania rodziców z dziećmi polsko-ukraińskie i nie tylko
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Przyjazd 3 tury dzieci na leczenei do Kliniki Columna Medica w Łasku

Trzecia tura akcji Dzieci Majdanu Ratunek - dzieci na leczeniu w klinice - w partnerstwie z  Columna Medica i Dworzeconline.pl , Medax Trans oraz CEDEPE Drodzy przyjaciele Ukrainy, z przyjemnoscią informujemy, że 26 października 2015r. trzecia tura dzieci z akcji Dzieci Majdanu - RATUNEK  przybyła na leczenie do kliniki Columna Medica na 10-dniowy kurs rehabilitacji. Informacje o naszym naszych przyjacielach Dzieci Majdanu - RATUNEK: Columna Medica specjalizuje się w nieoperacyjnym leczeniu kręgosłupa. Kręgosłup jest tutaj pod najlepszą opieką. Wykwalifikowana kadra lekarzy i fizjoterapeutów, najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny oraz indywidualne podejście do Pacjenta sprawia, że pobyt w Columna Medica to trafiona inwestycja we własne zdrowie. Poza pobytami rehabilitacyjnymi oferuje turnusy diagnostyczne, profilaktyczne, odchudzające czy relaksacyjne oraz zabiegi medycyny estetycznej i profesjonalne zabiegi kosmetyczne. W Columna Medica zdrowie i aktywność są zawsze na pierwszym  miejscu.
czytaj więcej...

2016/10/15

Akcja Dzieci Majdanu - RATUNEK: trwa zbiórka środków na leczenie chorych dzieci w Polsce

Już trwa akcja ludzi dobrej woli ! 4 placówki medyczne w województwie Łódzkim  przyjmują  na leczenie bardzo chore i potrzebujące natychmiastowej pomocy dzieci z terytoriów Donbasu, Krymu, dzieci poległych na Majdanie i w wojnie. Kilkaset kilometrów od granicy z Ukrain​ą​ trwa wojna! Jest to dla nas przerażający obraz​ :​​ ​najpierw ofiary na Majdanie, a teraz codzienne doniesienia o śmierci​ ​wolontariuszy i​ żołnierz​y​, którzy walczą o bezpieczeństwo​ ​swoich rodzin , ale również o bezpieczeństwo ​nasze​,  Polaków i ​Europy​. ​Obrońcy pokoju zostawiają ​w domach swoje żony i dzieci​, wielu z nich jużnigdy nie zobaczy swojego ojca, swojego męża...
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Katalogi obrazów Ivana Marchuka

Wszystkich zainteresowanych nabyciem własnego egzemplarza katalogu prosimy o wiadomość na maila: sekretariat@tpu.org.pl albo telefon: 886 924 295. Katalogi można odebrać osobiście u nas w biurze przy ul. Chełmskiej 21, bud. 3, lok. 19 lub 20, albo dostarczymy ich za pomocą poczty.    Wszystkich zainteresowanych nabyciem własnego egzemplarza katalogu prosimy o wiadomość na maila: sekretariat@tpu.org.pl albo telefon: 886 924 295. Katalogi można odebrać osobiście u nas w biurze przy ul. Chełmskiej 21, bud. 3, lok. 19 lub 20, albo dostarczymy ich za pomocą poczty.
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Ivan Marchuk w krakowskiej Galerii CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury

Kolejna edycja wystawy "Genotyp wolności" wybitnego ukraińskiego artysty w Polsce! Drugim przystankiem retrospektywy wystawy I. Marchuka "Genotyp wolności" w Polsce został Kraków.  Wystawa w Nowohuckim Centrum Kultury to okazją do poznania 66 obrazów z różnych okresów tego niezwykłego artysty, w stosunku do wystawy warszawskiej o 26 obrazów więcej. Zapraszamy bardzo serdecznie!
czytaj więcej...

2016/10/15

Polski Marsz Solidarności z Ukrainą

Drodzy przyjaciele Ukrainy, zapraszamy wszystkich kto chce zademonstrować wsparcie i solidarność z Ukrainą pójść razem z nami na tegoroczny MARSZ SOLIDARNOŚCI oraz zapalić światło nadziei dla tych, którzy dziś pozostają na okupowanym Krymie. Startujemy 17 maja o godz. 14:00 jak i zeszłego roku na Placu Zamkowym na Starówce i przejdziemy pod Ambasadę Ukrainy, gdzie zapalimy światło nadziei. Ponad rok temu odbył się pierwszy Marsz Solidarności z Ukrainą, żeby pokazać Ukraińcom, ale i całemu światu, że nie pozostawiamy ich samych, że jesteśmy z nimi solidarni. Dzisiaj sytuacja w Ukrainie, niestety się nie zmienia ku lepszemu: Krym jest anektowany, a na wschodzie w związku z agresją Rosji codziennie giną ludzie...
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Ivan Marchuk w warszawskiej Galerii Kordegarda Narodowego Centrum Kultury

Pierwsza wystawa wybitnego ukraińskiego artysty w Polsce. Narodowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody imienia Tarasa Szewczenki, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. W roku 2007 brytyjski dziennik The Daily Telegraph wymienił  nazwisko Ivana Marchuka na liście setki geniuszów współczesności, tworzących nowy obraz świata. Talent, odwaga i ogromna pracowitość cechująca Marchuka, sprawiły, że jest nie tylko wybitnym i cenionym na świecie artystą, ale również symbolem narodowym Ukrainy. Pierwsza w Polsce wystawa wybitnego artysty otworzy się w warszawskiej Kordegardzie 18 lutego i potrwa do 8 marca. Gdy w 2007 roku brytyjski The Daily Telegraph wymienił Ivana Marchuka na liście stu geniuszów współczesności, podkreślał jego rolę w przemianie systemu poglądów, jego siłę intelektu, uznanie społeczne i osiągnięcia na polu kultury. W dorobku artysty znajduje się blisko pięć tysięcy obrazów, rozlokowanych w muzeach i prywatnych kolekcjach na pięciu kontynentach. Odbyło się już ponad sto wystaw artysty w galeriach Kijowa, Moskwy, Paryża, Sydney, Toronto, Detroit, Nowego Jorku i Filadelfii oraz małych miasteczek, których ilości nie da się zliczyć. 18 lutego po raz pierwszy wystawa Marchuka odbędzie się w Polsce, w warszawskiej galerii Kordegarda.
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Akcja "Nasza Nadzieja"

Trwa akcja Nasza Nadzieja - TPU organizatorem pokazów specjalnych filmu o Nadii Savchenko https://www.facebook.com/events/654328358015230/ Szanowni Państwo, Obecna sytuacja na Ukrainie nie pozostawia nikogo obojętnym. Angażują się w nią w różnej formie także ludzie kultury i sztuki, którzy starają się nagłaśniać ją za pomocą dostępnych sobie artystycznych środków wyrazu, tym samym przekazując światowej opinii publicznej informacje o wydarzeniach na wschodzie Ukrainy i bohaterach tych wydarzeń.
czytaj więcej...

2016/10/15

Akcja DZIECI MAJDANU - podziękowania

W imieniu własnym oraz wszystkich dzieci uczestniczących w akcji Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy "Dzieci Majdanu - Polskie Ferie" pragniemy z całego serca podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły naszą akcję, umożliwiając tym samym jej przeprowadzenie i wypoczynek dzieciom szczególnie mocno dotkniętym wydarzeniami ostatnich miesięcy na Ukrainie. W szczególności serdecznie dziękujemy dwóm głownym partnerom akcji, Miastu Stołecznemu Warszawa oraz Fundacji Banku PKO BP, bez których pomocy materialnej przeprowadzenie aukcji byłoby niemożliwe.
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Akcja DZIECI MAJDANU na partnerskim Festiwalu "Sąsiedzi przy stole"

TPU partnerem Festiwalu w Iławie, akcja DZIECI MAJDANU trwa - nasi wolontariusze prowadza zbiórkę, zapraszamy na stronę http://www.sasiedziprzystole.pl
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Akcja DZIECI MAJDANU - trwa wizyta trzeciej grupy z Ukrainy

30 osobowa grupa spędza drugi tydzień w Warszawie. Czas szybko leci..., bo wydaje się że to kilka dni temu zawitali do nas dawno oczekiwani goście: najmłodsza grupa DZIECI MAJDANU. Przyjechali do nas z wielu różnych miast i miejscowości, ponad 20 dzieci pod opieką mam. Dla większości z nich to pierwsza przygoda zagraniczna, dla wszystkich - wymarzona podróż. Ze swojej strony Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy dołożyło wszelkich starań, by pobyt był zorganizowany profesjonalnie, ciekawie i z sercem:) Śmiało już można powiedzieć, że tak się stało, bo i mamy i dzieci są najwyraźniej bardzo zadowoleni, mają mnóstwo wrażeń i pamiątek po pobycie w Polsce. Najważniejsze jednak to jest to, że w szybkim czasie potrafiliśmy zareagować na najwazniejsze potrzeby naszych braci z Ukrainy: te dzieciaki, których ojcowie zginęli na Majdanie lub zostali ranni na wojnie, potrzebują szczególnego wsparcia, którego dziś targana wojną Ukraina im nie jest w stanie dać. Udało nam się pokazać im prawdziwą Europę - tą za którą ich bliscy szli na śmierć, udało nam się podzielić naszym doświadczeniem które zdobywaliśmy przez lata będąc w drodze a potem już członkiem UE, udało nam się nawiazać dobre relację z naszymi gośmi, którzy "uciekli" do nas na chwile, by zapomnieć o wojnie.
czytaj więcej...

2016/10/15

Dzieci Majdanu w Krakowie

Pierwsza grupa siedmiu podopiecznych, po trudach związanych ze zdobyciem wiz i wyrobieniem paszportów, przyjechała 28 kwietnia 2014 roku do Krakowa na tygodniowy pobyt. Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.  Była to grupa studentów w wieku 18-23 lat. Młodzież przyjechała ze Lwowa do Krakowa pociągiem PKP Intercity (bilety zostały ufundowane właśnie przez tę spółkę). Uczestnicy zostali zakwaterowani w Akademiku Nawojki, a wolontariusze rozdali identyfikatory i materiały promocyjne. Dzięki uprzejmości restauracji SMAK UKRAIŃSKI w Krakowie, uczestnicy mieli zapewnione ciepłe posiłki. Już pierwszego dnia młodzież ukraińska zapoznała się z polskimi studentami, którzy studiują filologię ukraińską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podopieczni aktywnie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, nawiązywali kontakty z polskimi studentami i wykładowcami.
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Dzieci Majdanu MAJDANU - polskie ferie.

Naszą akcją chcemy objąć tych, którym niezrozumiały ,,dorosły świat" wkroczył brutalnie w czas beztroskiego dzieciństwa i młodości. Cele programu:  - Przyjęcie na zorganizowany wypoczynek w Polsce dzieci z rodzin poszkodowanych (rannych, zabitych, prześladowanych), w tragicznych wydarzeniach na Ukrainie z przełomu 2013/2014 roku.  - Organizacja pobytu, zakwaterowania, wycieczek, warsztatów, czasu wolnego.  - Spotkania z rówieśnikami z Polski, zapoznanie ze szkołami, jednostkami edukacyjnymi w Polsce.  - Poznanie kultur: Polski i Europy.
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Co ma teraz zrobić Ukraina? Bić się czy nie bić z Rosją? Nadchodzi godzina X

Co robić w obliczu rosyjskiej agresji na Krymie oraz prawdopodobnej napaści na wschodnie i południowe regiony kraju? - to pytanie coraz częściej słychać na Ukrainie. Uznanie dla dotychczasowej metody postępowania (nieużywanie broni i bierny opór) i podziw dla żołnierzy na Krymie coraz częściej mieszają się z wezwaniami do czynnego oporu. Nadchodzi bowiem godzina X - moment, w którym Rosja przestanie udawać, że to nie jej wojska zajęły półwysep, i wystąpi w roli jego gospodarza. Dziś rosyjska Duma Państwowa ma przyjąć uchwałę o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. W niedzielę odbędzie się w tej sprawie referendum, lecz to jedynie farsa. Potem Kreml zapewne stwierdzi, że wojska ukraińskie są armią okupacyjną i powinny opuścić Krym. Jeśli tego nie zrobią, zostaną usunięte siłą. Ukraińscy żołnierze będą się bronić "do krwi ostatniej"... lub dowództwo wyda im rozkaz kapitulacji. Wobec takiej alternatywy formułowane są trzy możliwe sposoby postępowania: * wycofanie żołnierzy już teraz, *zbrojny opór przy wsparciu oddziałów spoza półwyspu, *kontynuowanie dotychczasowej strategii. Zwolennicy pierwszego wariantuprzekonują, że należy wycofać się w szyku zorganizowanym i bez strat własnych. Wojna, jaką Putin wypowiedział Ukrainie, nie kończy się bowiem na Krymie. Celem rosyjskiego prezydenta jest przejęcie kontroli nad całym krajem lub zajęcie jego wschodu i południa. I na odparcie tej agresji należy przygotować państwo i wojsko.
czytaj więcej...

2016/10/15

"Polskie ferie dla dzieci Majdanu."

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy w Warszawie ogłasza akcje "Polskie ferie dla dzieci Majdanu". Naszym najbliższym celem jest pomóc rodzinom poszkodowanych na Majdanie, w szczególności dzieciom tych co tragicznie zginęli w Kijowie w czasie zamieszek. Drodzy Państwo! Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy w Warszawie ogłasza akcje "Polskie ferie dla dzieci Majdanu". Naszym najbliższym celem jest pomóc rodzinom poszkodowanych na Majdanie, w szczególności dzieciom tych co tragicznie zginęli w Kijowie w czasie zamieszek. Docelowo chcemy opiekować się rodzinami ''majdanowiczów'' poprzez zakup niezbędnych rzeczy, leków, produktów lub opiekę medyczną. środki finansowe w formie dobrowolnych wpłat można wpłacać na sub konto: 90 1090 1870 0000 0001 2293 5809 w Banku Zachodnim WBK S.A., 55 Oddział w Warszawie. Mamy już swoje sztaby organizacyjne w Krakowie i Suwałkach, zapraszamy aktywistów z innych miast do przyłączenia się ! Pomagając, robimy nasze życie lepszym:) Z góry dziękujęmy za REPOST.
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Polska wspiera Ukrainę

Napięta sytuacja w Kijowie i wsparcie z Polski dla Ukraińców manifestujących za integracją z Unią Europejską. Do stolicy naszego wschodniego sąsiada wyjechało kilku polityków, w tym Paweł Kowal, Jarosław Kaczyński i Jacek Protasiewicz. Za wspólny i mocny głos w sprawie Kijowa podziękował tym dwóm ostatnim premier Donald Tusk. Szef rządu jeszcze dziś będzie zajmował się kwestią Ukrainy na zwołanym późnym wieczorem spotkaniu w kancelarii premiera. Tusk zaprosił do siebie między innymi szefów MSZ, MSW, Agencji Wywiadu oraz dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich. Aktywny jest też MSZ, do którego został dziś wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. W oświadczeniu po spotkaniu MSZ podkreślił swoje zaniepokojenie i oburzenie przemocą zastosowaną przez ukraińskie służby w czasie pacyfikacji uczestników sobotniej manifestacji w Kijowie. Ministerstwo potępiło także użycie przemocy jako sposób rozwiązywania sporów politycznych i wyraziło nadzieję na dialog pomiędzy władzą a społeczeństwem na Ukrainie. W rozmowie z dziennikarzami ambasador Ukrainy Markijan Malskyj podkreślił, że liczy na dialog między władzami swojego kraju i demonstrującymi. Markijan Malskyj jednocześnie nie wykluczył, że rozwiązaniem kryzysu politycznego w jego kraju będą nowe wybory.
 
czytaj więcej...

2016/10/15

Jak Wielki Głód zrobił nas narodem

Голодомор був геноцидом українців. Його організатори мали на меті ліквідацію їх як національної спільноти. Цей план не скидався на "остаточне розв'язання єврейського питання" нацистами і не передбачав повного знищення всіх українців. Однак, на думку творця терміну "геноцид" Рафаеля Лемкіна, його втілення означало б, що "Україна загине так само, як коли б було вбито всіх без винятку українців, бо вона втратить ту частину народу, котра зберігала і розвивала її культуру, вірування, її об'єднавчі ідеї, що прокладали їй шлях і давали їй душу, тобто зробили її нацією, а не просто населенням".    Але, хоч як це парадоксально, Голодомор не тільки знищував українську націю. Він її й творив… Саме сьогодні, в четверту суботу листопада, — День пам'яті жертв голодоморів.   Терміном "нація" дуже жваво користуються і науковці, і політики, і журналісти, і звичайні обивателі. Така популярність мала б передбачати однакове розуміння. Але насправді його немає. Хтось під нацією розуміє кровну спорідненість людей, чиї предки багато століть живуть на одній території ("і мертвих, і живих, і ненароджених"). Хтось вважає її "уявлюваною спільнотою", яку винайшли інтелектуальні еліти десь у позаминулому столітті.
czytaj więcej...

2016/10/14

Europejski kierunek Ukrainy

Ostatnimi czasy Ukraina podjęła szereg kroków w kierunku podpisania układu o stowarzyszeniu z Unia Europejską. Jest nadzieja, że przed szczytem w Wilnie wszystkie przeszkody, które stoją na drodze do podpisania dokumentu, zostaną wyeliminowane. Władza Państwa deklaruje europejski kierunek dalszego rozwoju Ukrainy. Coraz więcej obywateli Ukrainy jest świadoma konieczności tego naturalnego wyboru - przyłączenia się do Wspólnoty Europejskiej, przecież Ukraina jako centrum Europy zawsze była europejskim państwem. Jednak ostatnie lata były ciężkie. Miało miejsce  przeciwdziałanie pewnych sił w środku Państwa. Gwałtownie wzrósł nacisk na Ukrainę ze strony państw Unii Celnej. W tej sytuacji Ukraina nie została sama. Otrzymała wsparcie ze strony Parlamentu Europejskiego, rządu i deputowanych państw członków UE. Jednym z głównych promotorów Ukrainy jest Polska.
 
czytaj więcej...

2016/10/14

Mecz ‘RAZEM’ Polska-Ukraina

Zapraszamy wszystkich na spotkanie najbardziej reprezentatywnych i rozpoznawalnych przedstawicieli obu krajów na Stadionie Narodowym. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy we wspolpracy z Telewizja Polska SA odbędzie się wielkie wydarzenie, jakim będzie mecz ulubieńców publiczności telewizji, filmu, teatru i sportu z Polski i Ukrainy. To spotkanie przedstawicieli wielu dziedzin życia w rywalizacji sportowej ma na celu podkreślenie przyjaznej współpracy przy realizacji projektu EURO 2012. Celem w dalszej perspektywie jest zacieśnianie na stałe przyjaznych relacji między oboma krajami i ich obywatelami.
 
czytaj więcej...

2016/10/14

Ukraina w tarapatach. Kara za byłą premier?

Kwestia Julii Tymoszenko może mieć poważne następstwa dla współpracy Ukrainy z Unią Europejską. Taki wniosek wyciąga kijowska prasa z wtorkowego spotkania Wiktora Janukowycza z Bronisławem Komorowskim. "Kommersant" zwraca uwagę, że było to pierwsze spotkanie Wiktora Janukowycza z zachodnim przywodcą po aresztowaniu Julii Tymoszenko. Dziennik podkreśla, że strona ukraińska informowała jedynie, iż rozmawiano o nowej umowie stowarzyszeniowej Ukrainy i Unii Europejskiej, za to przedstawiciele polskich władz otwarcie mówili o sprawie byłej premier, która była jednym z głównych tematów rozmów. Ich zdaniem, może ona zagrozić podpisaniu, czy nawet parafowaniu nowego porozumienia.
czytaj więcej...

2016/10/14

Janukowycz z wizytą u Komorowskiego. Rozmawiali o Tymoszenko?

Integracja europejska Ukrainy w świetle polskiej prezydencji w UE była głównym tematem rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem podczas jego wtorkowej wizyty w Polsce - przekazała administracja prezydencka w Kijowie. A co z problemem Julii Tymoszenko, która od 5 sierpnia przebywa w ukraińskim areszcie? Administracja Janukowycza nie poinformowała, czy w trakcie spotkania w prezydenckiej rezydencji na Helu szefowie państw poruszyli problem aresztowania byłej premier Julii Tymoszenko. Ukraińskie media, które piszą o wizycie swego prezydenta w Polsce, są zainteresowane przede wszystkim właśnie tą kwestią.  Prezydent Bronisław Komorowski powiedział we wtorek wieczorem w TVP Info, że proces byłej premier Julii Tymoszenko może być przeszkodą w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską.
 
Zapisz się do newslettera
 
Mapa strony | TPU Wiki | Administator